weby pro nejsevernější čechy

Kostel svatého Vendelína v Perštejně

Článek je součástí seriálu Kostely, kaple, chrámy, hrobky, mauzolea

Ve středu obce Perštejn na Hlavní ulici stojí na mírném vyvýšení kostel svatého Vendelína.

Na wiki:

Kostel svatého Vendelína v Perštejně na Chomutovsku pochází z konce 18. století. Filiální kostel, který v sobě kombinuje prvky pozdního baroka a klasicismu, je chráněn jako kulturní památka. Od roku 1998, kdy jí byl prohlášen, prošel rozsáhlou a náročnou rekonstrukcí.

Kaple zasvěcená svatému Josefu vznikla v Perštejně už roku 1724. Dal ji vystavět majitel panské papírny Josef Hergl a mše v ní sloužil kněz z Klášterce nad Ohří. V závěru 18. století kaple již nestačila zvyšujícímu se počtu věřících, a tak byl v Perštejně roku 1788 postaven prozatímní dřevěný kostelík u cesty do Údolíčka. Nebyl však zdařilým dílem a hrozilo i jeho zřícení. Roku 1797 byl tedy vysvěcen nový kostel, zasvěcený svatému Vendelínovi. Autory jeho vnitřní výmalby jsou tvůrci z rodiny Grueberů a malíř F. Gaube z Klášterce.

Po druhé světové válce kostel chátral, v polovině šedesátých let 20. století již byla střecha v havarijním stavu. Část stropu se pak zřítila do chrámového prostoru. Oprava krovu a střešní krytiny byla provedena až v roce 1972 a byl při ní využit krov z kostela svatého Martina v Rusové. Ten byl zbořen společně s vesnicí, která se ocitla v ochranném pásmu vodní nádrže Přísečnice. Perštejnský kostel byl po opravě používán jako skladiště.

V roce 1996 byla založena obecně prospěšná společnost usilující o rekonstrukci perštejnského kostela. O dva roky později získala jeho střecha novou krytinu, později byla opravena věž a fasáda. Závažný problém představovalo silné poškození stropní konstrukce hnilobou a dřevokazným hmyzem. Její oprava si vyžádala transfer stropních maleb v unikátním rozsahu – rozkládají se totiž na ploše 326 metrů čtverečních. Jejich fragmenty byly přeneseny na sádrokarton a po opravě stropu vráceny na své původní místo. Následovaly restaurátorské práce, oprava průčelí, obnova kazatelny a hlavního oltáře. Finance na rekonstrukci poskytly Severočeské doly Chomutov, Česko-německý fond budoucnosti, obec Perštejn a Ústecký kraj.

Pravidelné bohoslužby se v kostele nekonají. Je využíván k výstavám, které zobrazují minulost Krušných hor a připomínají jejich zaniklá města a obce.

Kostel je kulturní památkou:

Klasicistní jednolodní kostel obdélné dispozice, s valbovou střechou, trojboce uzavřeným presbytářem, hranolovou věží situovanou nad středem severovýchodního průčelí a s prvky doznívajícího rokoka byl postaven v letech 1795 až 1796.

Web Zničené kostely:

Má novou střechu, věž měděnou. Má opravená okna a dveře, věž má opravené okenice.

V roce 1788 byl postaven provizorní dřevěný kostel v obci u cesty do Údolíčka. Byl ale brzy ve špatném stavu, a tak se od roku 1792 jednalo o postavení nového kostela. Kostel svatého Vendelína byl posléze postaven v obci v letech 1795 až 1796. Základní kámen byl položen dne 11.10.1795 a byl osazen ve zdi za hlavním oltářem. V roce 1796 byl již nový zděný kostel pod střechou. Iluzivní hlavní oltář byl dokončen ještě v roce 1796. Slavnostní vysvěcení kostela proběhlo roku 1797. Další svěcení, asi dokončeného vnitřního vybavení interiéru kostela, bylo provedeno dne 22.10.1807. Boční oltáře a úpravu hlavního čelního oltáře provedl Andreas Friedrich z Chomutova v roce 1826 (malíř Friedrich prováděl také výmalbu v kostele Panny Marie v Klášterci nad Ohří).

Provizorní dřevěný kostel byl zbořen již na počátku 19. století. Poslední bohoslužba se v kostele konala v roce 1954. Poté kostel chátral, v polovině 60. let 20. století již byla střecha v havarijním stavu. Část stropu se pak zřítila do chrámového prostoru. Oprava krovu a střešní krytiny byla provedena až v roce 1972 a byl při ní využit krov ze zbytečně zbořeného kostela v Rusové. Kostel poté sloužil jako skladiště. Vzhledem k poloze kostela vedle školy se v 80. letech 20. století zvažovalo jeho zbourání a nahrazení objektem tělocvičny, případně měl na jeho místě vzniknout parčík; pro nedostatek financí k demolici nedošlo. V roce 1996 založila obec Perštejn obecně prospěšnou společnost, která v následujících letech zorganizovala opravu kostela.

Pozemek s kostelem patří obci Perštejn; uvnitř je umístěna stálá výstava o zničených obcích a městech v Podkrušnohoří. V roce 2022 obec Perštejn zorganizovala opravu fasády kostela s využitím dotace od Ústeckého kraje.

Fotky a další info:

Kostel patří církvi, je pronajat obci Perštejn; v roce 2012 půjde na jeho odvodnění a montáž sněhových zábran na střechu 200.000,- Kč z dotačních programů Ústeckého kraje.

Článek z týdeníku Nástup
Tagy