weby pro nejsevernější čechy

Soutěska Křinice (Obere Schleuse – Kirnitzschklamm)

Článek je součástí seriálu Vodopády, peřeje, kaskády

Soutěsky u Hřenska nejsou jediným místem, kde se dá plavit na lodičkách mezi pískovcovými skalami – obdobný zážitek je možno si dopřát i na německé straně v daleko méně známé soutěsce říčky Křinice.

Navíc má tahle soutěska proti těm našim jednu nezanedbatelnou výhodu – je tu totiž na výběr. Souběžně s Křinicí lze pokračovat nad vodou stezkou ve skalách. Klidně tedy jedna cesta po hladině a návrat lesem… A také se liší svým splavněním – i u nás je koryto upravené a u kotvišť jsou hráze. Ovšem to, co je na Untere Schleuse, to je docela překvápko (viz citovaný text dále).

Z různých zdrojů:

Úzká a divoká soutěska říčky Křinice v pískovcových skalách mezi Niedermühle a bývalými Zadními Jetřichovicemi, dlouhá cca 6 km, tvoří od roku 1451 zemskou hranici Čech a Saska. Soutěska přístupná pouze po saské straně, a to ještě velmi obtížně (stezka, vybudovaná roku 1813, vede místy vysoko ve skalách nad říčkou). Česká strana je součástí I. zóny národního parku, saská již od roku 1961 přírodní rezervací. Ve střední části soutěsky přehradní nádrž Obere Schleuse (Horní splav), nad jeho hrází vyhlídková skála Hermannseck.

Obere Schleuse je obdoba českých soutěsek Edmundova a Divoká soutěska. Soutěskou není nutno jet na lodičce, ale je možné ji projít pěšky. Pěší varianta zajišťuje krásný výhled na soutěsku. Plavba je dlouhá 700 metrů a trvá zhruba 25 minut. U horní části nádrže na saské straně je přístaviště s restaurací a prodejem suvenýrů.

Soutěska Křinice (Kirnitzsch) měla původně čistě praktické využití, zadržovala se tu voda pro plavení dříví v 17. století a byly zde četné mlýny, které jsou zde dodnes zachovány, nejznámější je Neumannův mlýn na německé straně, ve kterém je dnes muzeum. Mlýny stály i na české straně Křinice, ale bohužel se nezachovaly. Až později s rozvojem turistiky v 19. století, byla divoká soutěska Křinice upravena pro nezapomenutelné vyhlídkové turistické plavby na pramicích. K mlýnům přibyly výletní hostince a tramvaj vedoucí částí údolí Křinice,  přes romantické úseky s mosty a tunely.

K soutěsce se dostanete pěší / cyklo trasou podél Křinice Kyjovským údolím nebo z Mikulášovic přes Weifberg. Pro cesty autem využijte hraniční přechod Dolní Poustevna / Sebnitz a dále na parkoviště nad obcí Hinterhermsdorf (značeno).Obec Hinterhermsdorf je od soutěsky vzdálená 35 minut chůze. 

Obere Schleuse (Horní splav) je 700 m dlouhá vodní nádrž na Křinici. První dřevěná hráz sloužící k plavení dřeva z okolních lesů k Labi zde vybudována pravděpodobně roku 1667 (někdy se uvádí již 2. pol. 16. stol.). Mnohokrát byla obnovována, současná 4 m vysoká památkově chráněná kamenná hráz pochází z roku 1931. K plavbě dřeva byla nádrž využívána až do roku 1967, již od 70. let 19. stol. však slouží i k výletním vyjížďkám na pramicích. Přístaviště s restaurací a prodejem suvenýrů u horní části nádrže na saské straně.

Pravidelné turistické plavby na Křinici se datují od roku 1879. První pramice plující po Křinici dostala jméno Saxonia podle místního vlasteneckého spolku v Bad Schandau. Stejnému účelu slouží i dnes. Celé údolí je dlouhé 25 km, pramice se však provozují jen v části říčky Křinice. Pramice na Křinici patří k hlavním výletům v Saském Švýcarsku. Voda v Křinici je velmi studená a dosahuje maxima osmi stupňů Celsia. Tato oblast je jádrem a hlavním pásem národního parku a člověk zde nikterak nezasahuje do přírody. 

Jízda člunem trvá dvacet minut. Po dobu jízdy Vás bude převozník informovat o všem, co uvidíte okolo sebe, včetně vzácné fauny a flóry i pohádkových skalních útvarů – Krokodýla, Spící ovce nebo Žáby.  Při plavbě spatříte ještě jednu atraktivitu – malý ostrůvek na Křinici ve tvaru srdce. Vrcholem jízdy je doplutí k vodopádu.

Hermannseck je skála (325 m n. m.) nad pravým břehem Křinice nedaleko pod hrází Obere Schleuse, přístupná po úzkém schodišti, vestavěném do úzké skalní pukliny (a také alternativní, méně krkolomnou cestou kolem skály). Na vrcholu dřevný přístřešek Schlegelhutte s částečným výhledem do soutěsky. Skála zpřístupněna roku 1866. Pojmenována na památku lesníka Hermanna Schlegela, autora myšlenky projížděk na lodičkách po Obere Schleuse.

Aktuální info v němčině ->

Tagy