weby pro nejsevernější čechy

Pomník obětem válek u kaple svatého Josefa v Jimlíně

Vpravo od kaple svatého Josefa v Jimlíně stojí v předzahrádce za plotem pomník obětem 1. a 2. světové války.

Spolek pro vojenská pietní místa:

Nápis:
1914 – 1918
Fryč Jindřich
Fryč Stan.
Heller Vil.
Jelínek Jos.
Kádner Jos.
Kolář Jos.
Kubínek Oldř.
Laurich Kar.
Már Frant.
Pacholíček Jindř.
Peck Jaroslav
Pulchart Frant.
Raur Josef

Roflík Ant.
Ryska Adolf
Srp Josef
Šedivý Vlad.
Štěpánek Karel
Tic Josef
Ulrich Ant.
Urban Adolf
Urban Václav
Urban Alois
Vokurka Vojt.
Valda Josef
Vostrý Ant.

1939 – 45
Faix Josef

V Centrální evidenci válečných hrobů je pomník evidován pod číslem CZE4207-00222:

Kamenný vysoký pomník jehlanovitého tvaru na podstavci z kamenů s černou deskou, na němž stojí reliéf muže objímající děvčátko s ležící helmou u nohou. Pomník je umístěný u kapličky.

Tak nějak to vypadá, že ten, kdo tvořil popis pro CEVH, pomník viděl maximálně z rychlíku. Označ postavu na levé straně pomníku za muže chce velkou fantazii, obzvláště proto, že pod smutnými dětmi-sourozenci je nápis BEZ TATÍČKA. Jinak jde jasně o „modernizovaný“ pomník padlým Velké války, jak dokazuje i kniha Tatíčku, vrať se k nám! – Pomníky velké války na Lounsku (strana 56):

„Obec Jimlín byla válkou zle postižena, neboť 24 zdravých mužů padlo za oběť. Byli to nadějní synové, byli to starostliví muži a otcové, byli to naši milí kamarádi a přátelé, kterých nelze zapomenouti,“ těmito slovy začíná pamětní spis k odhalení pomníku padlým v Jimlíně. Jeho výstavbu v obci organizoval místní sbor dobrovolných hasičů. Pomník byl objednán u kameníka Václava Hartmana z Loun, vyhotovil jej po vzoru pomníku v Lenešicích, který realizoval v roce 1921. Celkové náklady na stavbu pomníku dosáhly částky 5 000 Kč, jeho slavnostní odhalení se uskutečnilo 5. července 1925.

Monument tvoří zděný sokl a výškově dimenzovaná stéla ze mšenského pískovce se sousoším truchlícího chlapce a dívky. „S žalem opuštěných sirotků, skloněných nad pohozenou vojenskou přilbicí, jež patřila snad jejich padlému živiteli, pojí je tichá radost nad zlomenými okovy otroctví, a z dýmu dohasínající války vystupuje silueta Hradčan, symbol našeho osvobození.“ Pod postavami dětí je proveden nápis zachycující ideovou zkratku výjevu pomníku: „BEZ TATÍČKA“. Nápisová deska se jmény padlých a textem: „Věnováno sborem dobrovolných hasičů s přispěním veškerého obyvatelstva“ umístěná na soklu, byla v roce 1946 nahrazena novou se jménem jedné oběti nacismu.

Tagy