weby pro nejsevernější čechy

Kříž v Pürknerově parčíku u silnice západně od Hošnic

U silnice č. 251 mezi Hošnicemi a Všestudy, kde ji kříží polní cesta od Strupčic, je v malém parčíku umístěn opravený kříž.

Fotka na webu Drobné památky z roku 2018 ukazuje poněkud tristní stav:

Foto Drobné památky 2018
Foto Drobné památky 2018

Ještě v roce 2021 měl asi málokdo z projíždějících tušení, že se tu skrývá torzo nějakého křížku:

Panorama mapy.cz z roku 2021

Dnes je místo k nepoznání. Doplněné informační tabulí. Spolek přátel památek obce Strupčice o místě informuje:

Ve středu 26. června 2024 proběhlo od 18 hodin slavnostní otevření pietního a relaxačního místa „Pürknerův parčík“, který se nachází u křížení silnice II/251 mezi Hošnicemi a Všestudy s polní cestou ze Strupčic k vysílači nad Hošnicemi.

Příjemná letní akce, na níž zavítalo 50 návštěvníků, byla spojena s odhalením a požehnáním drobné sakrální památky – zrestaurovaného pískovcového soklu s nápisem, osazeného novým krucifixem. Požehnání provedl chomutovský děkan P. Alois Heger. Událost hudebně doprovodili členové jirkovských trubačských souborů Ottoni a Halali. Po oficiální části programu následovalo malé občerstvení, při němž mnozí návštěvníci poseděli až do setmění.

Pomník nechal zhotovit v roce 1925 tehdejší starosta Hošnic pan Eduard Pürkner se svou sestrou Wilhelminou v upomínku na sebevraždu jejich bratra Egona. Na rozhraní 60. a 70. let 20. století byl pomník vandaly poničen, původní kříž zmizel a podstavec byl povalen. Tento stav přetrvával několik desetiletí a na místě se často tvořila černá skládka. V letošním roce (2024) byl prostor vyčištěn a vznikl zde malý parčík, v jehož centru stojí opravený křížek. Největší zásluhu na tom má Osadní výbor Hošnice v čele s Davidem Marešem a zcela jistě i vstřícný postoj vedení obce Strupčice. Místo, které má v sobě určité „Genius loci“ tak nyní opět ozvláštňuje zdejší krajinu. Je tam také lavička, z níž je pěkný pohled na Hošnice. Parčík je rovněž doplněn o informační tabuli s QR kódem, na níž se poutníci dovědí více.

Fotky zde ->

Přefocený článek z Chomutovského Deníku:

Text na informační tabuli:

Podle vyprávění pamětníku se na tomto místě scházeli dva mladí lidé z Hošnic, on Němec a ona Češka. Rodičům se vztah nelíbil a bránili mu. Vše nakonec vyvrcholilo tím, že si oba vzali život. On se údajně zde na tomto místě zastřelil a ona skočila do studny ve dvoře čp. 4, kde se utopila. Rodina mladého muže pak nechala zhotovit na místě schůzek a sebevraždy kříž. Potud tedy pověst.

A jaká jsou fakta? Podle nápisu na podstavci kříže jej pořídili Eduard a Wilhelmina Pürknerovi. Letopočet už nebyl zcela čitelný, ale zdá se, že se jedná o rok 1925. Nebohý 28 letý muž, jenž podle hošnické matriky spáchal sebevraždu 29. ledna 1919, se jmenoval Egon Pürkner. Výše jmenovaní byli jeho sourozenci, neboť matka, rovněž Wilhelmina, zemřela již v roce 1915 a otec se jmenoval Karl. Konkrétní místo sebevraždy v matrice uvedené není, jen způsob, tj. zastřelení. Fakta tedy jednu část pověsti potvrzují. Jak to bylo s údajným úmrtím jeho milé, se zjistit nepodařilo. Dobový tisk o události mlčí a zápis o smrti dívky či mladé ženy v dané době v hošnické úmrtní matrice není. Je možné, že dívka byla odjinud, v Hošnicích jen pracovala, měla tu pouze přechodné bydliště, a záznam o úmrtí je uveden v matrice její domovské obce. Další možností je, že se tato část příběhu nestala.

Pürknerovi byli významnou a vzdělanou hošnickou rodinou. Zakladatelem rodu v Hošnicích byl Adalbert Pürkner z Lažan, jenž se v roce 1827 oženil s Mechtildou Fischerovou z Hošnic, jejímž věnem byl velký statek čp. 14 (na císařském otisku p.č. 18)- Hospodářství s patrovou obytnou budovou, chlévy a stodolou, se nacházelo na východní straně návsi a patřilo k němu 49 ha polí. Ač byla rodina dost zámožní, mnoho štěstí v životě neměla. Její členové se nedožívali vysokého věku, umírali na TBC a ženy na horečku omladnic. Část rodiny žila v letech 1884-1907 ve Strupčicích ve statku čp. 11 a zdejší hospodář CornelPürkner nechal v roce 1905 pořídit pro strupčický kostel nové varhany. Co se týče hoštické větve, příslušník rodu, místní sedlák Eduard Pürkner (bratr zastřeleného) byl v letech 1912-1945 starostou Hošnic. Pürknerovi zde žili až do poválečného vysídlení do Německa v roce 1945/6.

Litinový či ocelový křížek (jehož původní podoba není známa) zmizel někdy v průběhu 50. či 60. let 20. století, tedy v době, kdy památky byly na okraji zájmu tehdejšího režimu a zejména ty s náboženskou tématikou byly některým lidem doslova trnem v oku. Na místě zůstal ležet povalený pískovcový sokl – podstavec kříže a místo pak často sloužilo jako černá skládka. Na jaře roku 2024 skupina místních dobrovolníků a žáků ZŠ Strupčice pod vedením hošnického osadního výboru prostor vyčistila a obec Strupčice zadala restaurování soklu a jeho osazení novým litinovým krucifixem sochaři MgA Štěpánu Bílkovi z Březence. Kompletní kříž se koncem června 2024 vrátil na své místo.

Tvar soklu je poměrně nezvyklý, zužuje se směrem vzhůru. Na čelní straně je obnovený nápis „Errichtet / v. Eduard u. Wilhelmine / Pürkner / aus Hoschnitz / 1925“. U kříže bych nepoznal, že jde o novodobou repliku – ve spodní části slavobrána s Pannou Marií s Ježíškem na ruce, kříž obrysový, hodně zdobný, se zlacenou postavou Krista, za nímž v místě křížení jednoduchá křížová svatozář. Nad hlavou Ukřižovaného nápis INRI. Ozdobené rozšířené konce břeven.

Tagy