weby pro nejsevernější čechy

Socha svatého Jiří v parku v Horské ulici v Horním Jiřetíně

Článek je součástí seriálu Sochy, skulptury, statue, reliéfy, památníky

V malém parku, nacházejícím se mezi Horskou a Školní ulicí v Horním Jiřetíně, stojí dvojice soch. Vlevo svatý Jiří.

Socha stojí na nepůvodním místě, přestěhována byla z Dolního Jiřetína, který zanikl v důsledku těžby uhlí.

Na městském webu:

Z hlediska patronátního můžeme jako nejvýznamnější pro Horní Jiřetín označit jezdeckou sochu sv. Jiří bojujícího s drakem. Toto sousoší je ze všech soch v Horním Jiřetíně nejstarší. Jde o raně barokní dílo pocházející z roku 1691, jeho autorem je Bernard Dörl. Samotné datum vzniku ukazuje, o jak vysoce hodnotnou památku se jedná.

Sv. Jiří dal pravděpodobně jméno jak Hornímu, tak dnes již zbouranému Dolnímu Jiřetínu a je neodmyslitelným patronem města. V souvislosti s ne tak dávnými snahami těžařských společností o likvidaci Horního Jiřetína je toto sousoší autentickým symbolem boje proti zkáze, které v tomto koutu země podlehla více než stovka obcí.

Sousoší je postaveno na masivním podstavci, který má po stranách voluty a ve svém středu nápis informující o vzniku plastiky s datací. Celá socha je obklopena nevysokou kamennou balustrádou. Sousoší původně stávalo v Dolním Jiřetíně, nedaleko kostela sv. Mikuláše, po zániku obce bylo převezeno do Voigtových sadů v Litvínově, odtud se v roce 2005 vrátilo do Horního Jiřetína. V tomtéž roce bylo navíc i zrestaurováno. Čas prožitý v Litvínově si však vyžádal svou daň, sousoší přišlo kvůli vandalům o čtveřici soch světců (sv. Václav, sv. Florián, sv. Prokop, sv. Mikuláš – všechny byly dílem duchcovského sochaře Kühnela, a stávaly v rozích balustrády).

Socha je kulturní památkou:

Barokní památka vysoké umělecké kvality pochází ze zbořeného Dolního Jiřetína.

Nejstarší částí sochy je sokl, datovaný do roku 1691, vlastní socha světce pochází z počátku 18. století, balustráda z roku 1767; na balustrádě stály čtyři sošky světců – sv. Florián, sv. Prokop, sv. Václav a sv. Vojtěch, tři z nich (kromě zcela zničeného sv. Prokopa) jsou dnes v litvínovském zámku; sousoší stálo původně v Dolním Jiřetíně, v rámci přípravy likvidace obce z důvodu těžby uhlí bylo požádáno o upuštění od památkové ochrany sousoší, avšak toto řízení bylo ukončeno ministerstvem kultury rozhodnutím o neupuštění od památkové ochrany, a to v roce 1982; sousoší bylo poté vyjmuto a přemístěno ke kostelu sv. Jiří v Českých Zlatníkách (MO), pravděpodobně bez rozhodnutí Okresního národního výboru v Mostě; následně bylo opět přesunuto, a to do Voigtových (dříve Smetanových) sadů v Litvínově (MO), z rozhodnutí odboru kultury Okresního národního výboru v Mostě z roku 1987; město Horní Jiřetín v roce 2005 požádalo jako nástupce zlikvidovaného Dolního Jiřetína o další přemístění – na své území, k čemuž ministerstvo kultury udělilo souhlas.

Sousoší sv. Jiří tvoří vlastní socha sv. Jiří a balustráda kolem ní. V minulosti byly na rozích balustrády čtyři sochy světců, ty dnes chybí (dochovaly se tři z nich – sv. Florián, sv. Mikuláš a sv. Vojtěch, které jsou v současnosti umístěné v litvínovském zámku). Sokl je čtyřstěnný, poměrně náročně provedený. Přední strana má v dolní části nízký podstavec, který konkávně přechází v další, ještě nižší úsek. Ukončuje ji konvexní římsa a následuje konvex-konkávní přechod v hlavní část soklu – opět s třikrát odstupňovanými rohy. Zde se nachází vystouplé zrcadlo s dovnitř vykrojenými rohy, v zrcadle je nápis: „ERRICHTET / IM JAHRE 1691 / DER / DAMALIGEN / BURGERSCHAFT / T NIEDER GEORGENTHAL“. Sokl završuje široká, bohatě profilovaná římsa. Zadní strana soklu je stejná, jako přední, avšak bez nápisu. Boční stěny soklu jsou užší, s kanelovanou volutou, v horní části s reliéfní výzdobou.

Socha sv. Jiří znázorňuje světce na koni, bojujícího s drakem. Mírně se vzpínající kůň je zpodobněn z profilu, hlavu má otočenou k divákovi. Koňova pravá přední noha je ohnutá a vysoko zvednutá. Kůň má ozdobný postroj s dekou, zdobenou v dolní části cípky. Sv. Jiří sedí na koni, s oběma nohama ve třmenu. Je oblečen v rytířský oděv se suknicí, která je směrem dozadu rozevlátá, krátké rukávy svrchního oděvu jsou prostříhávané. Oděv je přepásán, přes tělo splývá plášť – z levého ramene k pravému boku. Na prsou má světec zavěšen výrazný kříž, na nohou jsou boty s ostruhami. Sv. Jiří má polodlouhé kučeravé vlasy, na hlavě je přilba se štítkem a chocholem (nahoře ohrnutým směrem dopředu). V pravé ruce drží dřevec, který vráží drakovi do chřtánu. Drak leží na naznačeném terénu, na zádech – pod koněm (hlavu má na pravé straně výjevu). Má mohutné nohy, zvednuté ke koňovu břichu; silný hadovitý ocas, ukončený trnem, je dvakrát obtočený kolem pravé zadní nohy koně. Hlava draka je na dlouhém hadovitém krku s naznačeným krunýřem, směřuje zprava doleva. Drak má velké výrazné oči, otevřená tlama s četnými zuby je proklátá dřevcem. Na přední straně těla je vidět špičaté drakovo křídlo. Zadní strana sochy je značně propracovaná. Kůň má dlouhý ocas – až k horní římse podstavce sousoší, kopyto zdvižené levé přední nohy má opřené o drakův krk. Drakova pravá přední noha s třemi prsty s drápy je u nohy koně. Sv. Jiří má v levé ruce oválný štít s plastickým okrajem, po levém boku má poměrně úzký meč. Svrchní šat je v dolní části rozevlátý směrem dozadu (od zadku koně je draperie rozevlátá na obě strany).

Kolem sochy se nachází čtyřstěnná balustráda, stojící na širší kamenné podezdívce. Přední a zadní strana jsou stejné – tvoří je sloupek na obou krajích a veprostřed a mezi sloupky pak vždy čtyři kuželky (celkem tedy osm). Obě boční strany jsou podobné, avšak mají jen po třech kuželkách. Na koso situované kuželky stojí na kamenných blocích, tvořících druhý stupeň balustrády. Nárožní i střední sloupky jsou řešeny obdobně – mají obdélné pole, vpředu s vyrytým zrcadlem, a po obou stranách tohoto pole půl kuželky. Balustrádu ukončuje profilovaný parapet. Řada prvků balustrády je dnes vyměněna za nové kopie – přední strana má nový celý parapet, všechny tři sloupky a kuželku třetí zprava. Pravá boční strana má novou levou stranu parapetu (v úseku nad střední sloupek včetně), krajní sloupky, tři levé kuželky a zcela pravou kuželku. Zadní strana má nové krajní sloupky, na středním sloupku se zde nachází letopočet 1767. Levá boční strana má nové krajní sloupky a pravou stranu parapetu (do úrovně dvou třetin středního sloupku).

Velmi kvalitní barokní sochařské dílo je cenným dokladem vývoje sochařství v regionu, zároveň jde o jeden z mála hmotných dokladů dřívější existence obce Dolní Jiřetín, zlikvidované v rámci těžby uhlí.

Původní evidenční list památky:

Na hranolovém soklu sousoší sv. Jiří na koni v souboji s drakem; kolem kamenné zábradlí s kuželkami, datované na pilířku 1767, na nárož. pilířích drobné figury stojících světců (sv. biskup s křížem, sv. Václav, sv. Florián a sv. biskup). Sv. Jiří od Bernharda Dörla z r. 1711, čeští světci asi z r. 1767, snad od Fr. Ant. Kuena z Duchcova.

Plán:

V roce 1982 přemístěno do Litvínova do parku za kostel. Ani na tomto místě není sousoší uchráněno před devastací, proto má být přemístěno do okr. muzea Most.

Tagy