weby pro nejsevernější čechy

Bývalá kaple svatých Jana a Pavla v Nemilkově

Článek je součástí seriálu Kostely, kaple, chrámy, hrobky, mauzolea

V centru obce Nemilkov v malém parku se vedle místního kříže nachází prostor, kde stávala kaple svatých Jana a Pavla.

Na první pohled podivná bezúčelná plocha, kterou mne k mé dodatečné zlosti nenapadlo vyfotografovat samostatně. Překvapivě se ale o již neexistující kapli dá najít milionkrát víc, než o ostatních místních stále existujících památkách…

Na webu obce Lišnice, pod niž Nemilkov spadá:

Přesné období vzniku kaple není známo, ale prokazatelně stála na nemilkovské návsi již v roce 1842, kdy je zachycena na tzv. císařských otiscích. Kaple byla spravována farním úřadem v Havrani a jejími patrony byli patrně sv. Jan a Pavel, vyobrazeni na ústředním obraze v interiéru kaple. V období první světové války byl z kaple odstraněn a zrekvírován zvon. Po skončení války se občané vesnice složili na nový zvon, který byl vyroben v chomutovské dílně Herold roku 1919 a téhož roku byl kapli „vrácen“. Dle svědectví pamětníků kaple plnila svou funkci ještě nejméně dvacet let po druhé světové válce, kdy i zvon odbíjel tzv. klekání.

Obec Lišnice z popudu občanské iniciativy schválila záměr obnovit kapli v osadě Nemilkov, zbořenou v sedmdesátých letech minulého století.

Vnější podoba je zachycena na několika dobových fotografiích. Zděná kaple měla obdélníkový půdorys o rozměrech 580×430 cm a výšku 600 cm. Dveře se nacházely uprostřed štítové stěny. Uprostřed obou bočních stěn byla okna zakončená stlačeným obloukem. Zadní rohy kaple byly zaoblené. Ze sedlové střechy s valbou čněla hexagonální vížka s jehlancovou střechou, makovicí a křížkem. Uvnitř vížky se nacházel zvon. Průčelí kaple bylo zdobené polokruhově ukončeným portálem, lemovaným pilastry, spojenými vodorovně římsou. Trojúhelníkový štít nad průčelím byl lemován zubořezem a uprostřed štítu bylo umístěno kulaté okno. Vnější rozměry kaple činily 580×430 cm a celková výška přibližně 500 cm.

Podoba kaple v 2. polovině 20. století
Nemilkovská náves s vyobrazením kaple

Povrchový způsob dobývání hnědého uhlí zapříčinil ve druhé polovině dvacátého století zánik 31 měst, obcí a osad mosteckého okresu. Stejný osud byl přichystán též pro Nemilkov, který měl do roku 2000 ustoupit postupujícímu velkolomu Bylany. Politický vývoj po roce 1989 sice nastavením nových limitů zamezil likvidaci dalších obci jižní části mosteckého okresu, ale již nemohl odčinit všechny následky postupné devastace těchto obcí „bez budoucnosti“, zatížených stavební uzávěrou. Mladí lidé odcházeli, domy chátraly, byly bourány a opravovalo se jen to nejnutnější. Jednou z obětí se stala kaple v Nemilkově, jejíž devastace dospěla postupně do fáze, kdy hrozilo její zřícení. Proto Místní národní výbor v Lišnici rozhodl dne 6. 11. 1973 o jejím zbourání. K realizaci rozhodnutí došlo následujícího roku, kdy byla okny kaple provlečena lana a traktor dokonal dílo zkázy. Sutiny byly odstraněny a základy překryty hlínou. Jedinou upomínkou na kapli tak zůstal zachráněný zvon.

Myšlenka obnovy nemilkovské kapličky zrála v hlavách obyvatel obce Nemilkov již dlouho. U zrodu byl p. Oldřich Hájek st. a pan Zdeněk Dráždil. První oslovení obce Lišnice s nabídkou spolupráce proběhlo již v roce 2016. Usnesením č. 12/9/2016 obec deklarovala zájem na projektu spolupracovat. Nejprve bylo nutné změnit územní plán obce, aby v daném území bylo možno stavbu vůbec postavit. Následně bylo nutné aktualizovat projektovou dokumentaci, kterou za finanční podpory p. Martina a Davida Dráždilových, vyhotovila projekční kancelář Ing. Arch. Jana Soukupa z Plzně. Od září 2022 má obec k dispozici platné stavebního povolení a v současné době obnově kaple, kromě získání dostatečného množství finančních prostředků, nic nebrání.

Na tomto místě je nutné deklarovat, že obnova zaniklé kaple v obci Nemilkov má na straně zastupitelstva obce jednoznačnou podporu.

Budoucí podoba kaple – pohled z jihu a východu

D.1.1.7 POHLED JIŽNÍ A VÝCHODNÍ

Budoucí podoba kaple – pohled ze severu a ze západu

D.1.1.8 POHLED SEVERNÍ A ZÁPADNÍ

Stavební povolení

20220915 Stavební povolení

Zničené kostely:

Obnoveny jsou základy kaple.

Kaple stála u potoka pod lípou vedle staré silnice. Byla obdélného půdorysu s pravoúhlým závěrem. Trojúhelníkový štít nad průčelím byl lemován zubořezem. Průčelí dále zdobil polokruhově ukončený portál lemovaný pilastry, spojenými vodorovně římsou. Fasádu na bocích kaple prolamovala okna ukončená stlačeným obloukem. Nad závěrem kaple byla na sedlové střeše osazena polygonální vížka s jehlancovou střechou, makovicí a křížem. Rozměry kaple byly 4,3 x 5,8 m, výška bez sanktusníku 6 m. Uvnitř byl obraz sv. Jana a Pavla. Původní zvon z kaple byl zrekvírován armádou v průběhu 1. světové války. V roce 1919 byl nahrazen zvonem novým, který odlila firma Herold z Chomutova. Na zvonu byl nápis GEMEINDE NEMELKAU 1919. Na zvon až téměř do demolice kaple zvonila vždy v 18.00 hod. paní Krejčová tzv. klekání. Zvon přežil i likvidaci kaple a je zachován dodnes.

O likvidaci kaple rozhodlla dne 6.11.1973 rada Místního národního výboru v Lišnici. V usnesení se píše: „Rada MNV rohodla kapličku v Nemilkově odstranit, a to na základě ohrožení občanů úrazem, neb se jedná o velmi špatný stav této kapličky. Na tomto místě zajistit vysázení tohoto prostoru stromky a okrasnými keři.“. Samotná likvidace proběhla patrně v roce 1974 tak, že bylo oběma okny protaženo lano a kaple byla stržena traktorem. Sutiny zdiva byly odstraněny a základy a podlaha kaple zavezeny hlínou. Z kaple se podařilo zachránit pouze zvon.

Skupina místních obyvatel v čele s pány Zdeňkem Dráždilem a Oldřichem Hájkem st. oslovila v roce 2016 vedení obce Líšnice s myšlenkou obnovy kaple. Obec následně svým usnesením č. 12/9/2016 deklarovala zájem na obnově kaple spolupracovat. Nejprve bylo nutno změnit územní plán obce, aby bylo možno na původním místě vůbec kapli postavit; patřičná změna územního plánu vstoupila v platnost v listopadu 2021. V mezidobí nemilkovští v březnu 2017 vykopali z navážky zachované základy a podlahu kaple. Protože je současný terén asi o 1 m výše, udělali na jaře 2017 na místě původních základů základy nové, sahající až do výše současného terénu. Zároveň vykopali dlaždice z původní podlahy kaple, aby je mohli použít na pokrytí části podlahy nové kaple. Následně byla za finanční podpory pánů Martina a Davida Dráždilových zpracována projektová dokumentace pro obnovu kaple, kterou vyhotovila projekční kancelář Ing. arch. Jana Soukupa z Plzně. Dne 15.9.2022 vydal magistrát města Most stavební povolení pro obnovu kaple platné do 31.12.2024. Obec Líšnice proto svým usnesením ze dne 20.2.2023 požádala o povolení uspořádat veřejnou sbírku na obnovu kaple; krajský úřad Ústeckého kraje dne 17.4.2023 pořádání sbírky povolil. Ve veřejné sbírce bylo dosud vybráno asi 350.000,- Kč, obec Líšnice usnesením svého zastupitelstva z 25.3.2004 přidala dalších 150.000,- Kč; za tyto prostředky by měla být během léta 2024 postavena hrubá stavba kaple včetně omítek, bez krovu a střechy. Na ty by se mělo dostat v roce 2025.

Původní kaple je zakreslena již na mapě Stabilního katastru z roku 1842.

Pozemek, na němž kaple stála, patří obci Lišnice. Příspěvek na obnovu kaple je možno poslat na transparentní účet č. 131-339950267/0100.

Zdroj: Ing. Eva Hladká, Mgr. Martin Dráždil

Odkrytá původní dlažba
Půdorys kaple
Nové základy
Hotové základy
Připraveno na stavbu

Zatím se nic dalšího v místě neděje.

Tagy