weby pro nejsevernější čechy

Sluneční hodiny u rozhledny Stradonka

Článek je součástí seriálu Architektura, technické památky, důlní díla

U rozhledny Stradonka na trase žluté turistické značky jsou postaveny sluneční hodiny.

Jedná se o tzv. analematické sluneční hodiny, web rozhledny o nich uvádí:

Skutečným obratem byla účast na podzimním setkání přátel slunečních hodin na Lounsku a Libochovicku v říjnu 2011. Součástí akce nebyla jen procházka po slunečních hodinách, ale i odborná přednáška o teorii a návrhu slunečních hodin. Součástí bylo i seznámení s několika počítačovými programy a ukázkami jejich praktického použití. To rozhodlo, že sluneční hodiny budou a budou u rozhledny Stradonka.

Moc děkuji panu Tlustému, že tuto akci zorganizoval a pánům z Astronomické společnosti v Hradci Králové (Nosek, Ciesla a Traugott ) za to, že to co vědí o slunečních hodinách umí sdělit takovou formou, že to nováčka přitáhne a už nepustí.

Další vývoj byl již jasný – k třetímu výročí rozhledny Stradonka budou sluneční hodiny, které se budou jmenovat Stradonky. Bylo zřejmé, že na Stradonce nemohu být hodiny vertikální, které vidíme na zdech budov, ale horizontální, aby byl zachován pohled na rozhlednu a aby se vytvořilo další centrum zájmu návštěvníků.

Byl zvolen analematický typ hodin, který vtáhne do hry návštěvníky. Stínovým ukazatelem (gnomon) je návštěvník sám, který navíc musí najít správné místo kam se na analemě postavit. Analema je stupnice v ose číselníku označující začátky jednotlivých měsíců.

Hned jsem se pustil do návrhu hodin podle programu SHA a díky konzultacím s panem Brožem, též z ASTROHK, se mi podařilo navrhnout hodiny, které se „vešly“ na val u Stradonky. Návrh byl, a co dál? Z jakého materiálu hodiny budou, kdo je vytyčí, jaké bude grafické řešení, kdo je vyrobí, kdo je postaví a kdo to zaplatí?

Naštěstí Stradonice je vesnice dobrých lidí a tak vytyčení udělala moje žena geodetka, materiál a výrobu s dopravou z Hlinska Josef Drdlík, grafické řešení navrhla Markéta Kynclová a instalace byla v režii Míry Brabce. S dopravou 400 kg těžké desky pomohlo ZD Peruc poskytnutím BOBCATu i s posádkou Josefem Jelínkem.

A kolik to stálo – desku zaplatil Městys Peruc a zbytek nic, protože to všichni dělali pro Stradonku.

Když bylo všechno hotovo tak jsem měl už jen strach z toho, co tomu řeknou odborníci, lidé z ASTROHK. Na křest slunečních hodin dne 14.7.2012 přijel pan Traugott  a byl spokojen. Celou dobu před a i po křtu hodin Stradonek trpělivě vysvětloval jak fungují a z ohlasu účastníků vím, že nejeden se chytnul jako já.

Přijďte se podívat a přesvědčit se, že motto našich slunečních hodin:
Vy a Váš stín spojují Slunce se Zemí platilo, platí a bude platit.

Tagy