weby pro nejsevernější čechy

Pomník Antonína Dvořáka před ZUŠ na Hlaváčkově náměstí ve Slaném

Článek je součástí seriálu Sochy, skulptury, statue, reliéfy, památníky

Před budovou Základní umělecké školy na křižovatce ulic Politických vězňů a Nejtkova u Hlaváčkova náměstí ve Slaném stojí pomník s bustou Antonína Dvořáka.

Pomník Antonína Dvořákav parčíku vedle hudební školy slavnostně odhalen 07. 09. 1941.  Autorem sochař Václav Nejtek (pro Slaný vytvořil celou kolekci sochařských děl). Odhalení pomníku v r. 1941 bylo vyvrcholením oslav ke 100. výročí narození Antonína Dvořáka, při kterých bylo ve Slaném pořádáno několik koncertů, baletních vystoupení a operní představení (oslavy českého skladatele v době okupace měly posílit národní sebevědomí). Busta i podstavec ve tvaru kvádru z červeného kararského mramoru.

O pomníku podrobně na webu Památkové péče na Slánsku:

5. 10. 2018 – Sochař Václav Nejtek (*1899 – †1958) je autorem řady kvalitních sochařských děl ve Slaném. Mezi ně patří i podobizny národních hudebních osobností Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka z bílého mramoru, které byly restaurovány v průběhu letošního srpna.

Busta Antonína Dvořáka na podstavci je umístěna před hudební školou (ZUŠ) a byla vytvořena roku 1941. Slánská veřejnost tak vzpomněla na 100. výročí skladatelova narození. Oslava byla v době nacistické okupace projevem obrany národního smýšlení. Sádrový model podobizny nalezneme v expozici muzea ve Slaném.

Obě kvalitní sochařská díla byla již delší dobu ponechána bez údržby svému osudu, proto na nich byly usazené nečistoty, mikrovegetace, místy povrch narušovaly i černé krusty. V letošním roce však došlo k jejich opravě a očištění, o které se postaral vlastník, město Slaný, v zastoupení odboru správou majetku MěÚ Slaný pod dohledem památkové péče. Metody čištění byly navrženy tak, aby nezasáhly do integrity díla. Použito bylo zejména šetrných chemických zábalů, čištění tlakovou vodou a párou, pouze lokálně bylo užito pískování.

Závěrem o autorovi: Václav Nejtek se narodil v Rusku, kde se také učil u svého strýce Antonína Hraběte řezbářem a pozlacovačem. V Čechách studoval u sochaře Bohumila Kafky a Josefa Mařatky, od nichž přejal tvorbu v realistické myslbekovské tradici, vliv na něj mělo i dílo Josefa Štursy. Výjimečné jsou jeho sochařské portréty (Antonín Hrabě, Václav Fiala, Václav Smetáček aj.). Významně se podílel na i na výzdobě moderních budov ve Slaném (Česká spořitelna) i v Praze (dochovány jsou soutěžní návrhy pro sochy průčelí Podolské vodárny aj.). Známy jsou jeho návrhy plaket, reliéfů i mincí. Největší sbírku jeho prací vlastní Vlastivědné muzeum ve Slaném, kde je mu věnován prostor i ve stále expozici. Talentovaný sochař ukončil svůj život ve svých 59 letech 26. srpna 1958 a je pochován ve Slaném. Letos je tomu tedy 60 let. Muzeum proto jeho osobnost a význam připomíná drobnou výstavkou – v příštím roce oslaví 120 let od Nejtkova narození.

Tagy