O tom, že na Königsteinu otevřou novou stálou expozici historie místa, jsme informovali už touto poměrně rozsáhlou tiskovou zprávou. Nyní, několik hodin před jejím oficiálním otevřením, jsme měli možnost si výstavu prohlédnout a nejde jinak, než ji doporučit.
Na místě se tedy ještě pilně pracuje, ale předpokládám, že až zítra (1. května 2015) bude ředitelka hradu dr. Angelika Taube stříhat pásku, bude všechno fungovat. Němci už jsou takoví.
Jestli lze nějak pojmenovat první dojem z výstavy, napadají člověka slova jako: čistota, přehled, rozumně využitý prostor.
Počet exponátů třeba nijak neohromí, na druhou stranu ale skvěle ilustruje jednotlivá historická období, zdůrazňuje detail, který v sobě nějak obsahuje celek.
Stejný dojem má návštěvník i z popisků (trojjazyčných: kromě němčiny ještě angličtina a čeština). Jsou totiž maximálním způsobem stručné.
Pro toho, kdo touží po podrobnějších informacích, jsou k dispozici interaktivní elektronické obrazovky, případně audioguid opět i v češtině a považte: připravena je i dětská verze.
Abyste si udělali přesnější představu, tady je hromádka fotek.
Prasátko: spořenka neboli kasička. Velice roztomilé.
Halapartna, opravdu cizelérská práce.
Někdo zedničí a někdo vyhlíží. Jako i nyní)
Takhle se stavělo kolem roku 1589. Všechno z materiálů, pro které se nemuselo cestovat lán světa. A drží to pěkně celá staletí. Dioráma v měřítku 1:20
Když saský král Slunce (August Silný) jel na Königstein ‚zapařit‘, bylo třeba dopravit na místo i nějaké zásoby proviantu. Představu o koloně, která zásoby vezla, si můžeme udělat podle tohoto osm metrů dlouhého modelu.
A tohle je vůdce výpravy.
Okna v celé expozici jsou mírně zatemněna, ale okolo je pořád ten Königstein. Někdy je to vidět i bez roletky.
Co mohli mít na talíři hodovníci ve středověku? Prasátko, rybičku a třeba veverku? No jistě!
Co si povídaly pradleny (na obraze Bernarda Bellotta zvaného ovšem Canaletto) se dozvíte z nahrávky třeba: zase nám někdo ukradl prádlo! A naše panstvo mělo mejdan! Nedávají dobrý příklad těm našim chlapům! (citováno velmi volně)
Tady si mohou děti zkusit postavit ‚svůj‘ Königstein. Dá to zabrat i dospělým.
Návštěvníky vítá kurfiřt August, jeho dcera hraběnka Orzelská a král Bedřich Vilém I. Všichni jako živí.
Když se z hradu stala pevnost, neboli Festung. Další názorný model.
Zbraní jsou k vidění hromady.
Litografické panorama Königsteinu. Já tyhle grafiky úplně miluju.
Když bylo Německo rozděleno a Königstein byl v tom východním, v eNDééR byl kulisou pro večerníčky Fluchs und Krümmel. Já si na ně nevzpomínám.
Ředitelka Königsteinu dr. Angelika Taube je vlastně trošku velitelka.. Na fotce představuje jednoho z posledních skutečných vojenských velitelů barona Oera a jeho rodinu. Čtyři jeho synové padli hned v prvních měsících první světové války. Smutný příběh.
A na příště si připravíme rozhovor s paní ředitelkou. Třeba se dozvíme, proč to v Sasku jde a u nás to pořád nějak drhne.