weby pro nejsevernější čechy

Pomník obětem 1. světové války v Sutomi

V mírné zatáčce pod kostelem svatých Petra a Pavla v Sutomi (část Třebenic) stojí pomník, předělaný na pomník padlým obětem.

Původně pomník padlým Velké války, který zjevně přišel o tabuli se jmény a dokonce částečně i o letopočty ve snaze udělat z něho obecný univerzál…

Spolek pro vojenská pietní místa uvádí aktuální nápis:

PADLÝM
OBĚTEM
ZA
NAŠI SVOBODU

19… 19…

V centrální evidenci válečných hrobů je pomník evidován pod číslem CZE4208-00602:

Pomník obětí světových válek, na betonové základně, zpřístupněné třemi schody blok z umělého kamene s reliéfem lipového stromu, ve středu vybrání pro desku z černého skla s rytým textem, u levé paty podnož pro květinovou mísu v přírodním tvaru, stopy po odstranění atributů války a letopočtu. Původně pomník obětí I. svět. války, instalováno 1920, autor nezjištěn, upraveno v roce 1950, kameník Hnida Lovosice.

V knize Tatíčku, vrať se k nám! 3 – Pomníky velké války na Litoměřicku na straně 112:

Památku válečných obětí ze Sutomi, Borče a Vlastislavi nejprve připomínalo pamětní tablo zhotovené chebskou firmou Karla Zepfa a instalované v roce 1922 v sutomském kostele sv. Petra a Pavla. Ve stejném roce byl postaven také pomník padlým ze Sutomi a Borče, který za částku 6 000 Kč zhotovil lovosický kameník Gottlieb Wrba. Slavnostní odhalení se uskutečnilo 16. července 1922 a bylo zahájeno bohoslužbou. Hlavní proslov na slavnosti přednesl profesor duchcovského německého gymnázia Raimund Henke. V odpoledních hodinách byla odhalena pamětní deska místního rodáka, básníka Antona Hellera, zřízená u příležitosti stého výročí jeho narození.

Pomník z umělého kamene se nachází v centru obce a tvoří je stéla s reliéfem smuteční vrby původně doplněná sochou sedícího vojáka opírajícího se o pušku. Stéla umístěná a nízkém podstavci nesla desku se jmény osmi padlých a texty: „DEN OPFERN / DES WELTKRIEGES.“ (Obětem světové války), „Suttom – Boretz.“, a názvem písně: „ICH HATT EINEN KAMERADEN!“ (Měl jsem kamarády!). Nad deskou byl proveden tlapatý kříž a na soklu se nacházel letopočet: „1914-1948“. V roce 1950 prošel pomník adaptací provedenou lovosickým kameníkem Antonínem Hnídou, v rámci níž byla z pomníku odstraněna socha vojáka, symbol kříže a část letopočtů. Původní nápisová deska byla otočena a opatřena novým nápisem: „PADLÝM / OBĚTEM / ZA / 
NAŠI SVOBODU“.

Tagy