weby pro nejsevernější čechy

Pomník ruských vojáků z 1. světové války na židovském hřbitově v Terezíně

V prostoru židovského hřbitova v Terezíně v jeho jižní části u jedné z průchozích cest stojí pomník ruských vojáků ze zajateckého tábora, před nímž jsou hroby v něm zemřelých.

Normálně s azbukou problémy nemám, něco ve mne ještě ze škol zůstalo, ale tahle písmena, ta rozlousknout povětšinou nedokážu.

Před obeliskem stojí v aleji česky psaná tabule s informací (na webu Spolku pro vojenská pietní místa evidováno samostatně):

Ruský hřbitov válečných zajatců I. světové války
V jednotlivých a společných hrobech tohoto
hřbitova spočívají tělesné pozůstatky 1132 zajatých
vojáků. Nejvíce zemřelých /920/ patřilo k armádě
ruské, další byli zajatci srbští, rumunští a italští.
Unikli smrti v zákopech a válečných lazaretech,
ale v Terezíně je skosil hlad a epidemie.

Samotný pomník je vyskládaný z pískovcových kvádrů, umístěných na zřejmě žulovém základu, před nímž jsou dva schodové stupně. Na krajích nízké sloupky s ozdobou na horní římse, na čelní straně hranatá spirála. Prohnutá krátká křídla vedou ke středu pomníku, v jehož prostředku je výklenek s nápisovou deskou, nad ní kovový kříž na volutách. Vrchní část tvoří mírně přesahující trojúhelný štít s další nápisovou deskou.

Web Spolku pro vojenská pietní místa uvádí text jen ze spodní tabulky:

ПАМАТИ
РУССКИХЬ ВОЙНОВЬ,
УМЕРШИХЬ НА ЧУЖЕИНЕ
ВЬ ВЕЛИКУЮ МИРОВУЮ ВОЙНУ
1914 – 1919.

Pomník není evidován v Centrální evidenci válečných hrobů samostatně, celý terezínský hřbitov je evidován v CEVH MO jako válečné pohřebiště pod č. CZE4205-477.

Památkový katalog zmiňuje:

Hřbitov ruských válečných zajatců z I. světové války představuje travnatou plochu s řadami hrobů zpřístupněné cestičkami s dominantou v podobě památníku na křížení cest v jižní části areálu. Pomník z pískovcových kvádrů má formu mohyly se stříškovým završením a postranními sloupky. Na přední, pohledové ploše jsou umístěny dvě desky z černého mramoru s rytým textem.

V knize Tatíčku, vrať se k nám! 3 – Pomníky velké války na Litoměřicku na straně 178:

Na tzv. ruském hřbitově bylo pohřbeno 1 139 zajatců internovaných v Terezíně během velké války, z toho 922 ruských, v roce 1917 zde byl na jejich památku postaven válečný pomník. Stavba pořízená nákladem 6 800 Kč byla financována z peněz, které mezi sebou vybrali zajatí ruští vojáci. Realizace byla svěřena terezínskému kameníkovi Františkovi Tichému. Dokončený monument však nebyl vzhledem k době a místu vzniku slavnostně odhalován.

Pomník tvoří dominantu hřbitova. Monumentální stéla se štítovým nástavcem je vyzděná z pískovcových kvádrů, soklová část se dvěma schodišťovými stupni je provedena ze žuly. Na tělo pomníku navazují nízká boční křídla se sloupky završenými kulovým prvkem a na čelní straně zdobenými reliéfní volutou. Na pohledové straně pomníku je provedena mělká nika, ve které je osazen kovaný latinský kříž a deska rámovaná vejcovcem. Černá kamenná deska je opatřena zlaceným ruským nápisem provedeným v předrevoluční azbuce (Památce ruských vojáků zemřelých v cizině ve velké světové válce). Další ruský nápis s veršem z Janova evangelia je uveden na desce s okosenými rohy umístěné v horní části štítu a zní: „БОЛЬШЕ СЕЯ ЛЮБВИ / НИКТОЖЕ ИМATЬ, ДА KTO ДУШУ CBOЮ / ПOЛOЖИТ ЗА ДPYГИ CROЯ“ (Nikdo nemá větší lásku než tu, že položí svou duši za své přátele – Jan, 15,13).

Tagy