weby pro nejsevernější čechy

Pomník obětem 1. a 2. světové války na městském hřbitově v Roudnici nad Labem

Na městském hřbitově v Roudnici nad Labem blízko hřbitovní kaple Všech svatých stojí pomník obětem světových válek.

Web Spolku pro vojenská pietní místa cituje bez podrobností nápisy:

1914 – 1918

PAMÁTCE
PADLÝM
V PRVNÍ SVĚTOVÉ
VÁLCE
1914-1918

BOŽE, POPŘEJ VĚČNOU SLÁVU
NAŠIM HRDINŮM A OBĚTEM
NĚMECKÉ OKUPACE!
1939-1945

Na destičce na ohrádce napravo od branky:
NAVRHL A PROVEDL R. 1923 J. BRABEC SOCHAŘ V ROUDNICI N. L.

Pomník je evidován v Centrální evidenci válečných hrobů pod číslem CZE-4211-00656:

Pomník zhotovený z teraca, v obloukovitém tvaru,výška 2,5 m s dominantními sloupky, zlaté písmo. Pomník památce padlým hrdinům v 1. a 2. světové válce starý cca 70 let. Oblouk v roce 2007 opraven. Pomník je taktéž oplozen z terasa s kovovou brankou. V roce 2007 jsme žádali MO o dataci na opravu.

Jedná se o typický příklad, kdy pomník, věnovaný původně obětem Velké války, možná původně nesoucí jména padlých, byl „upgradeován“ namontováním cedule s letopočty 1938-1945.

V knize Tatíčku, vrať se k nám! 3 – Pomníky velké války na Litoměřicku na stranách 150 až 153:

Na památku roudnických obětí velké války byly v roce 1924 zřízeny hned dva pomníky. Starší z nich nechal na vlastní náklady postavit roudnický lékař a filantrop František Šmidrkal. Pomník zhotovil za 11 000 Kč roudnický sochař a kameník Jan Brabec. U příležitosti slavnostního odhalení, dne 9. června 1924, se uskutečnila sbírka ve prospěch pomníku, jež vynesla 4 000 Kč. Sebrané peníze se staly základem udržovacího fondu spravovaného důchodkovým úřadem panství Ferdinanda Lobkovice, tomuto fondu byl pomník následně předán do péče.

Pomník byl postaven na městském hřbitově a má podobu edikuly se segmentovým štítem a bočními křídly, na něž navazuje nízká balustráda uzavřená kovovými vrátky s motivem vavřínových snítek. Vavřínové listy zdobí také hlavice polosloupů edikuly, jež vynášejí překlad s datací „1914-1918“. Tyto prvky jsou provedeny v kovu stejně jako trnová koruna umístěná uprostřed štítu. Původně byla na pomníku osazena deska se jmény 151 obětí velké války, kterou na soklu doplňovala menší tabule s textem: „Radovati a veseliti se budu v Tobě, žalmy zpívati budu jménu Tvému, ó nejvyšší, protože nepřátelé moji jsou nazpět obráceni, že klesli a zahynuli od tváře Tvé! Nebo jsi vyvedl soud můj a při mou, posadil’s se na stolici soudce spravedlivý, ohromil jsi národy, zatratil’s bezbožníka, jméno jejich vyhladil jsi na věčné časy (žalm IX, 3-6). Obě tyto desky, zničené patrně během druhé světové války, nahradily v roce 1946 nové tabule věnované obětem obou válek a nacismu.

Tagy