weby pro nejsevernější čechy

Pomník Jana Husa v parku v České ulici v Novém Boru

Článek je součástí seriálu Sochy, skulptury, statue, reliéfy, památníky

V malém parku nedaleko základní školy U Lesa v Novém Boru v trojúhelníku ulic Česká, Lesná a Husova stojí pomník Jana Husa.

V knize Památky Nového Boru je uvedeno, že památník byl odhalen v roce 2015 a jeho autorem je Michal Drobek.

Na soklu moderní sochy je nápis:

MISTR JAN HUS
*1371 +6.7.1415

Reportáž iDnesu uvádí:

K výročí šesti set let od upálení významného církevního reformátora zde sochu odhalila Církev československá husitská. Slavnostního aktu odhalení sochy v Novém Boru se účastnili církevní představitelé, ke shromážděným promluvil patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta.

Osmisetkilové dílo v životní velikosti vytvořil výtvarník a absolvent Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích Michal Drobek. Nový Bor se tak zařazuje mezi čtveřici dalších měst, kde letos sochy Jana Husa z dílen hořické školy odhalují. Dalšími místy je Husovo rodiště Husinec, dále Dvůr Králové nad Labem, Praha a také místo Husovy mučednické smrti, jihoněmecká Kostnice.

„Je to pro město prestižní záležitost, když uvážíme, že jedna ze soch z dílen hořických sochařů bude tento týden odhalena právě v Kostnici. V širém okolí Nového Boru navíc není žádná další socha Husa, s výjimkou Horní Police,“ řekla farářka Církve československé husitské Eliška Raymanová.

Místo odhalení pomníku nebylo vybráno náhodou. Pomyslně se tu protínají ulice Husova a Česká, zdejší škola byla navíc první ryze českou, která byla v Novém Boru otevřena.

Tvorbu sochy zaplatili novoborští mecenáši Otakar Válek a Josef Doškář, přispěli na ni také členové a věřící ze zdejšího Husova sboru, kterých je přibližně 150. Pozemek poskytlo zdarma město.

„Autorovi se podařilo vyjádřit fyzické utrpení mistra Jana Husa. Ve výrazu jeho tváře však vidíme, že nebyl zlomen psychicky a že nezradil své přesvědčení ani věřící, kterým kázal,“ komentoval sochu jeden ze sponzorů Josef Doškář.

K financování díla ho přiměl pohasínající zájem lidí o osobu a odkaz Jana Husa. „Jako malý chlapec jsem chodil 6. července s lampionem v průvodu dětí. V oknech domů byly vystaveny obrázky mistra Jana Husa, které osvětlovaly plápolající svíčky. Průvod došel za obec k vysoké připravené hranici, která byla po slavnostním projevu zapálena. Byly to nezapomenutelné okamžiky,“ přiblížil svůj vztah k Husovi Doškář.

Podle starosty Nového Boru Jaromíra Dvořáka má právě instalace Husovy sochy posílit pocit národního povědomí a hrdosti. „Pocit, na který jsme téměř zanevřeli, pominuli jeho výjimečné a krátkodobé probuzení v době hokejových šampionátů. Touto sochou a symbolem si chceme připomenout nejen mučednickou smrt významného učence a teologa na kostnické hranici, ale hlavně jeho duchovní odkaz. Jeho smysl pro pravdu. Mistr Jan Hus ovlivnil české dějiny více než mnohý z císařů a králů, prezidentů. Zůstal mravní autoritou a každé době měl a má co říci,“ sdělil Dvořák.

Husova socha v Novém Boru je jediná figurální, které v hořické sochařské škole vznikly. Jiné skulptury jsou basreliéfy nebo abstraktní díla. Ta nejdůležitější – kostnická – v sobě vůbec nemá lidské prvky. „Socha má tvar kalicha, základní silueta je kvádr. Tam kde se kalich drží, jsou plameny,“ popisuje ředitel hořické sochařské školy Josef Moravec.

Českolipský Deník:

5. 6. 2015 – Dodnes pouze jediná. Jen jedna socha, ztvárňující Mistra Jana Husa, významnou postavu domácích dějin, kazatele a reformátora, stojí dosud na Českolipsku.

Od poloviny června se to změní. Po Horní Polici, kde stojí dílo vytvořené pravděpodobně hořickým sochařem Josefem Bílkem, bude Husova socha v životní velikosti odhalena také v Novém Boru. Symbolicky bude stát v místech, kde se kříží ulice Husova a Česká.

„Místo jsme takto vybrali záměrně. Socha tu bude stát v parčíku v blízkosti Základní školy U Lesa, která byla první českou školou v Novém Boru,“ vysvětlila pro Deník novoborská farářka Církve československé husitské Eliška Raymanová. „Mysleli jsme si, že v Novém Boru by měla Husova socha také být, aby občanům připomínala tuto významnou postavu i aktuální šestisté výročí Husova úmrtí.“

Husova socha pro Nový Bor vznikla jako závěrečná práce studentů kamenické školy v Hořicích v Podkrkonoší. „Je z pískovce, má metr devadesát na výšku, váží 800 kilogramů, je v životní velikosti a ještě pod ní bude malý asi čtyřiceticentimetrový podstavec,“ popsala Raymanová.

Na sochu pro Nový Bor se podle farářky skládali věřící a přispěli na ni také sponzoři. „Jako husitská církev chceme sochu darovat městu, protože máme velmi dobré vztahy s městem, město nám také pomáhá, a na oplátku mu proto chceme věnovat tu sochu,“ vysvětlila farářka.

Její slavnostní odhalení se uskuteční v Novém Boru 19. června a soše na místě po krátké pobožnosti požehná patriarcha Církve čsl. husitské Tomáš Butta, mimo jiné také spoluautor publikace Mistr Jan Hus v proměnách času a jeho poselství víry dnešku. Patriarcha zavítá do Nového Boru už podruhé, po slavnostním odhalení bude mít v aule ZŠ U Lesa přednášku o Husovi a bude odpovídat obyvatelům města a žákům školy.

Dosud jedinou sochu Jana Husa na Českolipsku, v Horní Polici před radnicí, vytvořil podle historika Ladislava Smejkala s největší pravděpodobností hořický sochař Josef Bílek. „Ten je mimo jiné také autorem sochy Karoliny Světlé ve Světlé v Podještědí,“ zmínil historik.

Podle něj nebylo více Husových soch na Českolipsku ani v minulosti. „Pokud vím, a otázku výskytu soch osobností jako je Hus či Masaryk jsem sledoval, tak žádného jiného Husa jsem tady u nás nenašel ani v minulosti. Je to zajímavé, protože třeba po válce byl o Husa poměrně zájem, ale zůstalo jen u sochy v Horní Polici,“ dodal Ladislav Smejkal.

Na dnešní bohoslužbě odtajnil kazatel Martin jméno dárce sochy Mistra Jana Husa, která bude slavnostně odhalena 19.6.2015 v10.00 v parku u školy U Lesa. Sochu náboženské obci Církve československé husitské v Novém Boru daroval Josef Doškář.

Tagy