weby pro nejsevernější čechy

Zřícenina, orloj i viadukt. Vrcholová trasa provede cyklisty zajímavostmi kraje

Vrcholová. Tak se jmenuje cyklotrasa, která je dlouhá necelých 46 kilometrů a vede z Liberce přes Machnín, Kryštofovo Údolí, Křížany a Výpřež zpět do Liberce. Nabídne podívanou na přírodní zajímavosti i historické památky.

„Tato trasa není pro začínající cyklisty nebo pohodáře, kteří se chtějí jen svézt. Už její název napovídá, že si nadšenci v sedlech slušně šlápnou do pedálů,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Začátek je u vlakového nádraží v Liberci, odkud vede cyklostezka číslo 14A podél řeky Nisy směrem na Machnín a zříceninu hradu Hamrštejn. K ní se z Machnína lze dostat po cyklostezce Odra-Nisa, která kopíruje meandry Lužické Nisy. Hamrštejn, z nějž se do dnešní doby zachovaly zbytky obvodové zdi, dvou věží a zdi obytné budovy, se vypíná na Zámeckém kopci.

Po prohlídce hradu dále vede cesta po cyklostezce číslo 21A do Kryštofova Údolí, malebné vesničky s roubenými a hrázděnými domky a barokním dřevěným kostelem sv. Kryštofa. Za prohlídku určitě stojí originální orloj v budově bývalé trafostanice a nejhezčí a největší železniční viadukt v Česku.

Z Kryštofova Údolí pak přes Křižanské sedlo dojedou cyklisté až do Křižan a odtamtud podél Ještědského potoka stále do kopce a serpentinami až do sedla Výpřeže. Kdo bude mít ještě dostatek sil, může si vyšlápnout na Ještěd.

Za náročné stoupání k tomuto symbolu města Liberce i celého kraje pak přijde odměna v podobě neomezeného výhledu; za pěkné viditelnosti lze spatřit dokonce i pražský Petřín. Televizní vysílač s restaurací a hotelem ve tvaru rotačního hyperboloidu, který se na vrcholu Ještědu vypíná, vznikl podle návrhu architekta Karla Hubáčka. Ten za ni obdržel Perretovu cenu, nejvyšší ocenění Mezinárodní unie architektů.

Více informací o trase se nalézá na odkazu ZDE.

Tagy