Opět jsem měl jednou šanci se podívat za hranice Výběžku, tentokát jsem dělal užitečnou zátěž na cestě do Jižních Čech, do města Milevska (nedaleko Tábora). Slovní hříčka, uvedená v nadpise, mi bůhvíproč uvízla v hlavě z jedné knihy, která se věnovala hádankám, šifrám a rébusům, ale město samo jsem dosud znal jen a pouze přes okénka auta, protože jsem tudy sice několikrát projížděl, ale ani jednou nevystoupil. Nikdy ale není pozdě, náprava přišla po letech v úterý 10. července 2012. Část redakce pozary.cz sem totiž jela natáčet s „obyčejným“ hasičem rozhovor o neobyčejné události (ale na ten si bude třeba ještě chvíli počkat, než bude zveřejněn).
Ráno, raníčko jsme vstali a na obloze už se proháněl balon…
Já si vzal jako obvykle rozchod a vydal se obhlédnout město. Když udělám první krok, počasí zahrozí, přijde přeprška a studený závan. Naštěstí po obojím za chvíli není ani stopy a o nějaké ty minuty později už se mi pod batůžkem potí záda.
Místní čiřikalce déšť nevadil
První písemná zmínka pochází z roku 1184, něco kolem 8 tisíc obyvatel, informační středisko na cestě z náměstí ke klášteru. Jako obvykle, většina prospektů se týká blízkého i širokého okolí, pro něco o místě by se asi muselo zajet do některého okolního města… Ale turistické známky jsou a pohledy taky (dokonce některé v HDR). Dostávám i mapku města, abych se neztratil. Vracím se zpět na náměstí. Tomu kromě mléčného kiosku vévodí kostel sv. Bartoloměje, před nímž stojí z jedné strany památník obětem první světové války a z druhé zlatý Ježíš na kříži. Samotné náměstíčko je ozdobeno moderními plastikami a je obklopeno několika důležitými stavbami. Secesní spořitelna, stará fara, stará a nová radnice a ještě novější městský úřad. Ve spodní části náměstí paní z okna obhlíží kašnu se sochou, oslavující konec druhé světové války.
Místní informační středisko na Husově náměstí
Riegrova ulice (směrem k náměstí)
Libo-li čerstvé mléko od krav?
Kostel svatého Bartoloměje
Pomník padlým v první světové válce
Socha Krista před kostelem
Jedna z plastik na náměstí E. Beneše
Vlevo Stará radnice (zelená s věžičkou), zcela vpravo stará fara z 18. století
Secesní budova spořitelny
Přístavba městského úřadu
Nová radnice
Kašna se sochou konce druhé světové války
Opět se vydávám zpět po ulici z náměstí směrem za pamětihodnostmi. Kousek pod už navštíveným informačním centrem je bývalá synagoga, v současnosti sloužící jako modlitebna církve československé husitské. Když jsem tady, rozhoduji se podívat na místní židovský hřbitov. Je sice mimo plán města (jen na okraji mapky z jedné uličky směrová šipka), ale kolik jsem jich zatím vlastně viděl?
Vydávám se na výlet, který mě vyvede daleko mimo město ->.
Po prohlídce hřbitova se vydávám zpátky ke klášteru a městskému muzeu, jenže to už mi volá -miw-, že rozhovor je hotový a kde mě mají vyzvednout. Dáváme si sraz na parkovišti před klášterem, abych ho alespoň mohl vyfotit – návštěva snad příště, jestli se sem ještě někdy dostanu.
Budovy přiléhající ke klášteru
Premonstrátský klášter