Poznat blíže oblast nejvyššího českého pohoří je možné během projížďky krkonošskou lokálkou zvanou Pojizerský pacifik z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou. Cesta nabídne okouzlující výhledy na ohromující horská panoramata. Trať pojizerského Pacifiku má své osobité kouzlo, které působí ve všech ročních obdobích.
„Čekají nás krásné dny babího léta a ty je možné využít k výletům a poznávání Libereckého kraje. Možností nabízí náš kraj nepřeberně. A když je k tomu trasa výletu ještě obohacena o technický unikát, jakým je nádraží v Martinicích, je o zážitek postaráno,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Dvacet kilometrů dlouhá regionální železnice byla uvedena do provozu 7. prosince 1899. Nyní tu jezdí motoráky řady 810, charakteristické právě pro české lokálky. Cesta začíná v Martinicích v Krkonoších; tamní stanice se svým elektromechanickým zabezpečovacím zařízením, mechanickými návěstidly, výpravní budovou, vodárnou, vodními jeřáby a dalšími objekty tvoří jedinečný dochovaný celek a v roce 2016 byla prohlášena za kulturní památku.
Cestou z Martinic se hned po vyjetí vlaku z nádraží otevře nádherné panorama hor s dominujícím Žalým, které se na chvíli schová za stromy, aby po projetí vlaku Jilemnicí opět vystoupilo o mnoho blíž. Za Víchovou tvoří železný most přes řeku bránu do horského údolí Jizery – trať se občas schová do terénního zářezu v lese, vzápětí vlak jede po vysokém náspu či mostu nad řekou. Jízdu zpestří také průjezd osmdesátimetrovým tunelem u Hradska.
Vlak projíždí Poniklou a Jabloncem nad Jizerou, a končí v Rokytnici nad Jizerou, odkud je možno pokračovat autobusem po silnici v jizerském údolíčku až do Harrachova. „V každé zastávce je k vidění něco zajímavého. Doporučuji vystoupit v Poniklé a jít se podívat, jak se vyrábí tradiční perličkové ozdoby ve firmě Rautis nebo navštívit tamní Muzeum krkonošských řemesel,“ uzavřela radní Vinklátová.