Počátkem 14. století si na homolovitém kopci u Nové Paky postavili páni z Vartemberka hrad původně zvaný Goldenberk či Kolmburk, dnes Kumburk. Dochovaly se pouze jeho zříceniny, z nichž se však nabízí krásný výhled na krajinu Českého ráje i vzdálenější okolí.
„Řada z nás bude v létě doma a vydá se na výlety do blízkého okolí. Na Kumburk se může přijít podívat celá rodina. Je to nenáročná výprava pro všechny věkové kategorie,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Historie hradu spadá do počátku 14. století, v roce 1325 je zmiňován Markvart z rodu Vartenberků. Po ukončení husitských válek se hrad dostal do majetku Jindřicha z Dubé, později patřil Trčkům z Lípy a roku 1607 se stal majetkem Smiřických. Od roku 1621 patřil Kumburk Albrechtovi z Valdštejna. Po jeho zavraždění se zde střídali majitelé. V průběhu třicetileté války byl zpustošen Švédy a roku 1658 na rozkaz císaře Leopolda zbořen.
Dnes je Kumburk jednou z nejromantičtějších a nejzajímavějších hradních zřícenin v Českém ráji. Kumburk byl příkladem u nás neobvyklého tzv. koncentrického typu hradu, jednotlivé hradní části byly totiž umístěny spirálovitě nad sebou. Zdejší dělostřelecké opevnění představuje jeden z vrcholných projevů snah o aktivní obranu z doby okolo poloviny 15. století. Dochovaly se zříceniny hranolové a kulaté věže, podzemí paláce, rozvaliny bran, hradebních zdí i hospodářských budov. Na hradě je umístěna pamětní deska informující o návštěvě K. H. Máchy.
Z vrcholové dřevěné vyhlídky se otvírá nádherný výhled na Jičínsko, Veliš, Zebín, Prachov, Bradlec, Tábor, Kozákov, Ještěd, Podkrkonoší, Krkonoše, Náchodsko, Orlické hory a blízkou Zvičinu.