Mezi vodáky je to vyhlášené místo, za návštěvu však stojí i bez loďky. Průrva Ploučnice se nalézá na Českolipsku a skýtá jedinečný pohled na romantickou partii této řeky vedené soutěskou mezi vysokými pískovcovými skálami.
„Ploučnice a krajina kolem ní, zejména v úseku meandrů, je velice půvabná. Průrva jí dodává ještě jistý nádech tajemství. Určitě je to krásné místo pro návštěvu a procházku, třeba i teď, v nadcházející sváteční dny,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Historie tohoto pozoruhodného místa sahá přibližně do 16. století. Tehdy se místní lidé pokusili o stavbu vodní nádrže, která měla sloužit k pohonu železného hamru v Novinách pod Ralskem. Vodní koryto přepažila hráz a řeka byla svedena do skalní rokle zvané Pekelný jícen.
Proto, že okolní pískovcové skály dobře propouští vodu, se ale nádrž nikdy nenaplnila a do hamru se tak voda přiháněla náhonem od Stráže pod Ralskem. Z hamru ani z přádelny, která na jeho místě stávala poté, se nic nedochovalo.
Průrva je dlouhá 150 metrů a výška tunelu činí šest metrů. Ploučnice protéká asi 50 metrů mezi vysokými pískovcovými stěnami a potom se v pravém úhlu vnořuje do tunelu. Krátce nato se objevuje v otevřené propadlině, aby dál pokračovala dlouhým tunelem.
V 19. století k průrvě dokonce vozil místní mlynář za světla loučí návštěvníky, které tento technický zázrak uchvacoval. Nyní je místo známé především mezi vodáky, jimž splouvání Ploučnice při dostatečně vysoké hladině vody zpestřuje.