- Židovský hřbitov Mělník
- Židovský hřbitov Postoloprty
- Židovský hřbitov Spomyšl
- Židovský hřbitov Blevice
- Židovský hřbitov Zlonice
- Židovský hřbitov Slaný
- Bývalá židovská kaple na hřbitově v Lovosicích
- Nový židovský hřbitov Lovosice
- Židovský hřbitov Litoměřice
- Židovský hřbitov Bílina
- Židovský hřbitov Radouň
- Nový židovský hřbitov Louny
- Židovský hřbitov Libochovice
- Židovský hřbitov Čížkovice
- Židovský hřbitov Terezín II.
- Židovský hřbitov Terezín I.
- Nový židovský hřbitov Roudnice nad Labem
- Starý židovský hřbitov Roudnice nad Labem
- Nový židovský hřbitov Hořice
- Židovský hřbitov Mnichovo Hradiště
- Starý židovský hřbitov Nový Bydžov
- Židovský hřbitov Turnov
- Nový židovský hřbitov Chodová Planá (Kuttenplan)
- Starý židovský hřbitov Chodová Planá (Kuttenplan)
- Nový židovský hřbitov Údlice (Eidlitz)
- Židovský hřbitov Chomutov (Komotau)
- Židovský hřbitov Poutnov (Pauten)
- Židovský hřbitov Bečov nad Teplou (Petschau)
- Starý židovský hřbitov v Ústí nad Labem (Aussig)
- Židovský hřbitov Most – Souš (Brüx)
- Židovský hřbitov Podbořanský Rohozec (Deutsch Rust či Teutschenrust)
- Židovský hřbitov Drahonice (Drahenz)
- Židovský hřbitov Rabštejn nad Střelou (Rabenstein an der Schnella)
- Židovský hřbitov Kynšperk nad Ohří (Königsberg an der Eger)
- Židovský hřbitov Bezdružice (Weseritz)
- Starý židovský hřbitov v České Lípě (Böhmisch Leipa)
- Židovský hřbitov Karlovy Vary (Karlsbad)
- Židovský hřbitov Město Touškov (Stadt Tuschkau)
- Židovský hřbitov Hluboká nad Vltavou (Frauenberg)
- Židovský hřbitov a synagoga Úštěk (Auscha)
- Židovský hřbitov Český Krumlov (Krummau)
- Židovský hřbitov Úbočí (Amonsgrün) pod hradem Boršengrýn
- Židovský hřbitov Malá Šitboř (Klein-Schüttüber)
- Židovský hřbitov Lomnička (Steingrub)
- Židovský hřbitov Stříbro (Mies)
- Starý a Nový židovský hřbitov v Tachově (Tachau)
- Nový židovský hřbitov Náchod (Nachod)
- Starý židovský hřbitov Hořice (Horschitz)
- Židovský hřbitov Kovanice
- Židovský hřbitov Lysá nad Labem
- Židovský hřbitov Hroznětín (Lichtenstadt)
- Židovský hřbitov Praskolesy
- Židovský hřbitov Milevsko
Tohle malé městečko je častým výletním místem a kdekdo se hlásí k tomu, že ho zná a byl tam. Ovšem jaké procento z návštěvníků ví, že je v Úštěku dochovaná unikátní synagoga i velký židovský hřbitov, to je otázka.
Ten nejjednodušší leták s turistickými cíli města zmiňuje alespoň synagogu, která je v sezoně otevřená a slouží jako muzejní prostor (do původního stavu se podařilo uvést židovskou školu a byt kantora v suterénu) i místo výstav a koncertů. O unikátní věžovité stavbě na skalním ostrohu, která jen tak tak unikla totální destrukci, podrobnosti tady a tady. Po židovských domcích v jejím okolí už dnes není ani památka, část byla po 2. světové válce stržena, část k nepoznání přestavěna.
Se hřbitovem už je to slabší. Po městě jsou sice rozmístěny turistické ukazatele, ale řídit se jimi není nejjednodušší, do mapky ve zmíněném letáku už se nevešel. V infocentru na náměstí mi alespoň potvrdili, že hřbitov je volně přístupný. Prý zatím – ještě se nepodařilo opravit celou hřbitovní zeď, ale brána už je zamčená. Spoléhaje na instinkt jsem se vydal Kamennou ulicí kolem zadní strany Ptačích domků a pokračoval stále dál. Přesně v okamžiku, kdy jsem začal pochybovat, zda jsem odbočku neminul, stál jsem u ní – jenže značení bylo pouze z opačné strany. Pokud budete hledat, foto snad napoví.
Takže stručný výcuc z různých dostupných materiálů:
Zeměpisně se hřbitov nachází jihozápadně od města, v lese ve svahu napravo od Střelecké ulice vedoucí na jih směrem na Lhotu. Přístupný je po klikaté cestě odbočující z ulice před domem čp. 118.
Založen byl snad již v 15. století, následně došlo k jeho několikerému rozšíření (1666-1667, v 19. a 20. století). Po prvním rozšíření se stal pohřebním místem pro Židy z celého okolí, dokonce jsou zde pohřbeni uprchlíci z Haliče. Nkdy v 17. století sem snad měly být přeneseny náhrobky z rušeného hřbitova u Horních Chobolic.
Hřbitov byl ohrazen cihlovou zdí a uvnitř areálu byla vystavěna obřadní síň s nízkou kupolí. Hřbitov byl činný do roku 1938, po zániku úštěcké židovské obce byl poničen a chátral. V roce 1981 byla dokonce navržena jeho likvidace, o rok později došlo ke stržení obřadní síně, materiál z ní použit na výstavbu motorestu u Zimoře. Následovalo poboření ohradní zdi a prodeji několika náhrobků jako stavebního materiálu.
Samotný hřbitov se však díky protestům ze strany památkového úřadu a pražského židovského muzea podařilo zachránit. Od počátku 90. let byly prováděny dílčí rekonstrukce a od roku 2001 probíhala systematická rekonstrukce hřbitova pod vedením pražské židovské obce. Byly postaveny náhrobky a obnovena ohradní zeď. Od roku 2004 se o hřbitov stará Sdružení pro úštěckou synagogu a hřbitov. Na ploše 1938 m2se podle oficiálních údajů dochovalo 221 náhrobních kamenů nejrůznějších stylů, z nichž nejstarší čitelné pochází z poloviny 17. století. Starší náhrobky mají pocházet z let 1570-1579, jsou ale dnes zcela nečitelné. V severozápadní části hřbitova se nachází dětské oddělení. V roce 1993 byl hřbitov prohlášen kulturní památkou.
Zpět k aktuální realitě – vstup na hřbitov je možný vpravo od uzamčené kovové brány v místě, kde zřejmě stávala obřadní síň, z níž zbylo jen pár kamenů. Hřbitov je obrovský, náhrobky jsou tu k vidění opravdu od věky omletého pískovce až po předválečné honosné hrobky, připomínající spíš křesťanské hřbitovy. Jak už to tak ale bývá, část hřbitova je i tady zcela prázdná (v nejnižším místě svahu). Některé náhrobky stojí napříč směru ostatních, nemám tušení, zda to tak bylo původně a proč, nebo tak byly umístěny až při rekonstrukčních pracích.